Mały projekt ogrodowo-społeczny projekt japoński w warszawskiej przestrzeni miejskiej cz.3




















Można powiedzieć, że nasz niewielki projekt osiągnął już  pewien widoczny kształt. Teraz będzie trzeba trochę poczekać, aż się pięknie rozwinie i wszystkie rośliny przyjmą. Oczywiście to amatorskie wykonanie, ale kto wie, może kiedyś przyjmie kształt bliski wzorom? Poniżej widać, jak ten skrawek ziemi wyglądał uprzednio (kawałek ujęcia, ale chyba uda się nam znaleźć i całe) - w trakcie oraz obecnie. Chyba było warto?

Jeśli chodzi o to co, dlaczego tak itd już spieszymy z odpowiedzią. Symbolika w ogrodach japońskich jest bardzo ważna. Sztuka tworzenia tego typu ogrodów to de facto obserwowanie natury, odtwarzanie przyrody i krajobrazu Japonii w miniaturze. Jest kilka stylów ogrodów japońskich - nam najbliższy ten nawiązujący do "najstarszych ogrodów" chyba.
Symbole i przesłania filozoficzne które są charakterystyczne:

Woda - jest elementem życia, dynamiki, zmiany, potrzebna w każdym ogrodzie  japońskim - zwłaszcza w ruchu, płynąca. Żwir symbolizuje wodę - niczym oceany okalające wyspy, albo rzeki, jest to element tzw ogrodu suchego.

Kamienie - są symbolem stałości, trwałości, tego co w naturze niezmienne. W ogrodach odgrywają rolę wysp, wierzchołków, łańcuchów górskich.

Rośliny - symbolizują lasy, łąki, pagórki, najczęściej stosowane są drzewa i krzewy, kwiaty są raczej akcentami.

Ważna jest niegeometryczność i odtwarzanie w miniaturze natury Japonii. Oraz bardzo ważnym jest element duchowy takiego ogrodu. Filozoficzny aspekt to ujęcie myśli w kształtach. Zestawienia paradoksów - szorstki chropowaty kamień i miękki delikatny mech. Bardzo ważnym elementem innego typu, lub części ogrodu - ogrodów suchych i kamiennych są kompozycje, plany oraz układy wzajemnie oddziałujących na siebie elementów. Wg nas jest to coś, co się czuje. Układem buduje się perspektywę - wg nas ten tym ogrodów idealnie sprawdza się na niewielkich przestrzeniach. Jest ciekawy, efektowny i prosty. Oraz ma jakąś myśl. Poniżej również opis roślin jakich użyliśmy. Mamy plany nieco przebudować nasz mini skwerek, ale w przyszłości - teraz czas po prostu na dbanie:)


Kwestie społeczne są nie mniej istotnie dla nas w powstawaniu naszego ogródka niż ogrodowe - ale o tym innym razem.




Mały projekt ogrodowo-społeczny projekt japoński w warszawskiej przestrzeni miejskiej cz.3 Mały projekt ogrodowo-społeczny projekt japoński w warszawskiej przestrzeni miejskiej cz.3 Reviewed by dot on czerwca 14, 2016 Rating: 5

Brak komentarzy:

Home Ads

Obsługiwane przez usługę Blogger.