[KSIĄŻKI] 5 książek dla dzieci o Japonii





Na naszej półce znalazły się - zresztą dosyć często używane - również książki dla dzieci. Zarówno japońskich autorów, jak i europejskich, a w tym polskich. Chcemy Wam zaprezentować 5 tytułów które naszym zdaniem warte są uwagi. Mamy też nadzieję, że kolekcja ta będzie się powiększać. Zbiór jest dedykowany dla dzieci w różnym wieku, jest oczywiście subiektywny i podlegał też ocenie sięgającej ledwo głową ponad stół osoby. I wciąż podlega - sprawdzana jest też trwałość wykonania ^.^


1. "Puk, puk! Gdzie mój miś?", Kaori Takahashi, wyd. Dwie Siostry





Pomysłowa książeczka-rozkładanka. Typ nr 1 naszej małej konsultantki. Dla dzieci jakoś od ok 1,5-2 roku życia (pod okiem rodzica, albo nie jeśli dziecko nie ma tendencji do darcia książek) Bardzo rozwijająca wyobraźnię historia dziewczynki, która chodzi po budynku wielorodzinnym (bloku?), w którym mieszka, szukając swojego zaginionego misia. Jako, że misio gdzieś zaginął, bohaterka odwiedza wszystkie mieszkania na wszystkich piętrach aż po sam dach. Nie brakuje tu nawiązań do kultury Japonii (wątek duchowy nieco tajemniczy). Na pewno książeczka przywodzi na myśl sztukę składania i rozkładania papieru jaką jest origami - czym odróżnia się od znacznej części książeczek dla dzieci. Przemierzymy z naszą bohaterką kolejne strony układanki, odwiedzając sąsiadów na wszystkich piętrach. A sąsiedzi zaskakują, przenoszą nas dosłownie i w przenośni w różne wymiary rzeczywistości, sprawiając że są do inne światy. Z pewnością taka budowa publikacji daje zmysłowi przestrzennego dziecka wartościowe bodźce. "Puk, puk!" pobudza wyobraźnię:)


2. "Yumi", Annelore Parot, wyd. Format




Ulubiona pozycja nr 2 małej testerki. Dla dzieci od ok 1,5-2 lat (z rodzicem, ryzyko podarcia). Urocza pozycja o przygodach małej kokesh (*drewnianej laleczki). Pomysłowo i bogato skonstruowana. Ze sporą ilością wycięć, nieregularności, rozkładanych stron i elementów. Grafika czerpiąca ze wzorów na tkaninach japońskich oraz z japońskiej popkultury, zwłaszcza z symboli i piktogramów. Całkiem przyjemna graficznie publikacja francuskiej autorki. Niezła pozycja dla ćwiczenia spostrzegawczości z racji zgadywanek. Yumi pokazuje swój świat i to, jakimi rzeczami się otacza, w co się ubiera, co lubi jeść itd.. Mała kokeshi ma też wielu przyjaciół i swoje małe troski. Czytelnik dzięki zabawom formą nie nudzi się i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną. Czytając spędzamy z Yumi cały dzień i przeżywamy małe przygody. Elementy tradycyjne przemieszane są z pop co ukazuje kontrasty innej kultury w przystępnej dzieciom prostej formie. Nam najbardziej podobały się zgadywanki/szukanki w rozkładanych formach:). Twarda wzbogacona oprawa, naszywka na okładce - słowo dominujące to "forma" :)
(edit: książka nie jest już dostępna w regularnej sprzedaży, do nas trafiła w prezencie - ale w tzw drugim obiegu ją widzieliśmy na olx.pl ;))


3. "Banzai",  Zofia Fabjanowska - Micyk, wyd. Dwie Siostry



Książka dla dzieci od ok 6 lat na nasze oko. Ale można próbować i z młodszymi a starsi też nieźle przy niej spędzą czas. Bardzo miła i wartościowa pozycja, doceniona zresztą na rynku(kiedyś już o niej pisaliśmy - w momencie ukazania się). Świetnie zilustrowana, bardzo wciągająca lektura dla małych, a wciągająca dla dużych. Historie w niej zawarte w bardzo przystępny sposób objaśniają japońską rzeczywistość na wielu różnych poziomach (od symboli na drzwiach, czy organizacje rodzinnego świata po składniki potraw). Przyjemnym dodatkiem jest "zrób to sam" na ostatnich stronach. Autorka różnorodnie wybrała zwyczaje i wszelkie "inności" do objaśnienia więc na pewno nudy nie będzie! Fajnie ilustracje Joanny Grochodzkiej sprawiają, że oprócz treści jest przyjemnie wizualnie, bo ich autorka uchwyciła to japońskie "coś" w ich wykonaniu. Pozycja doskonała na wszelkie "a dlaczego?", "a po co?", "a do czego to służy?" zwłaszcza przy okazji rodzinnej z dzieckiem podróży do Japonii, albo też przy okazji innego zetknięcia z tą kulturą (film np ze studia Ghibli czy warsztaty origami, japońska/i koleżanka/kolega). Przyjemne wydanie - twarda oprawa, ciekawy dobór papieru robiący wrażenie nieco surowego.



4. "Japońskie baśnie i opowieści", Wioletta Laskowska-Smoczyńska, Katarzyna Nowak, wyd. Manggha




Ładnie wydane (lubimy lakier maowy i selektywny lakier błyszczący, to fajny efekt). Adresowany dla małych odbiorców od ok 4-5 lat (oczywiście i tu można i mniej i więcej indywidualnie podchodząc, ale trudno powiedzieć czy młodsze dziecko się bardziej zainteresuje i czy będzie potrafiło podjąć próbę złożenia origami). Całkiem spory zbiór nieznanych, nawet przeciętnym amatorom kultury i baśni. Zresztą zbiór ten stale się powiększa - tu opisujemy 1 tom serii. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha dbywają się też zresztą związane z tematem spotkania i wydarzenia - powstał najwyraźniej już spory zbiór do zaprezentowania entuzjastom kultury Japonii. Warto śledzić wydarzenia takie jak "Baśnie..." na stronie FB Centrum. Pierwszemu tomikowi serii patronują święta i uroczystości i to do nich nawiązują opowieści. W publikacji spotkamy zupełnie inne spojrzenie i tłumaczenie otaczającego świata przez pryzmat kultury, duchowości i wierzeń czy baśni Japonii, niż znamy z europejskich przekazów. Przy każdej opowieści można znaleźć instrukcje origami, dzięki czemu historia ożywa w trakcie albo po przeczytaniu - i przenosi się w wymiar namacalny i zostaje z czytelnikami na dłużej.


5. "Tokio", Taro Miura, wyd. Tako




Książeczka od ok 3-4 roku życia. Zabawna historia o dziewczynce, która przed podróżą do Tokio pyta wszystkich (i wszystko) dookoła. O to jakie jest miasto, do którego się wybiera. Historia jest czasem też tajemnicza a nawet może przestraszyć, bo wyobraźnia dziecka wszystko widzi w formie wyolbrzymionej. Czasem jest smutno, czasem groźnie - co odzwierciedla dziecięcie straszki przed niektórymi rzeczami, ale też czasem bardzo urocza. Na pierwszy rzut oka widać, że rodzice by zrozumieć i objaśnić co czytają, potrzebują ściągi, którą szczęśliwie znajdują w drugiej części książeczki. Świat widzimi oczyma małej bohaterki Mito - a to o co ona pyta i jak postrzega jest świetnym pretekstem do przyjrzenia się temu, co my sami widzimy na codzień, a czego już nie jesteśmy w stanie dostrzec. Gdy uważniej się rozejrzymy możemy - jak Mito, w nieco inny sposób o czymś pomyśleć - o wielobarwnym świecie z blaskami i cieniami. Na pewno dzieci ze zmysłem detektywistycznym i upodobaniem do tajemnic będą tę książeczkę doceniały szczególnie:)


[KSIĄŻKI] 5 książek dla dzieci o Japonii [KSIĄŻKI]  5 książek dla dzieci o Japonii Reviewed by dot on stycznia 19, 2018 Rating: 5

Brak komentarzy:

Home Ads

Obsługiwane przez usługę Blogger.